Święto Patrona szkoły w Harmężach

Uroczysta akademia w Domu Ludowym składała się z dwóch części. W pierwszej uczniowie przedstawili program artystyczny, którego bohaterem był św. Franciszek, duchowy ojciec i nauczyciel Maksymiliana Kolbe. Następnie w podsumowaniu Powiatowego Konkursu autorzy nagrodzonych prac odebrali nagrody.

Wiersze i piosenki dopełnione informacjami, a także animowany film złożyły się na scenariusz opowieści o Biedaczynie z Asyżu. Wiele mniej znanych faktów z biografii założyciela zakonu żebraczego pozwoliło oddać ludzką kondycję św. Franciszka, odbiegającą od oficjalnych hagiografii. Przedstawienie w wykonaniu uczniów harmęskiej szkoły było niepozbawione myśli o więzi z drugim człowiekiem, o miłości bliźniego i o przyrodzie. Nawiązywało także do problemów współczesności, bo też jego bohaterem był patron ekologów.

Dwa dni przed końcem starego roku poznaliśmy wyniki Powiatowego Konkursu o św. Maksymilianie. Podsumowanie siódmej edycji tego wydarzenia wypełniło drugą część uroczystości w Harmężach 11 stycznia. Otworzyła je prezentacja rysunków zgłoszonych do Konkursu plastycznego. Autorzy najlepszych prac literackich odebrali nagrody z rąk wójta Mirosława Smolarka. Natomiast laureaci części plastycznej (ocenianej w dwóch kategoriach wiekowych) zostali uhonorowani przez sołtysa Adama Zielińskiego i gwardiana Franciszkanów, ks. Kazimierza Malinowskiego.

Opiekunom i nauczycielom uczestników Konkursu podziękowała zastępca wójta Halina Musiał. Z kolei włodarz gminy Oświęcim podzielił się z zebranymi osobistą refleksją na temat pasieki, która stanęła przy szkole w Harmężach w ubiegłym roku i przypomina, że natura jest dziś nie mniej ważna niż w czasach św. Franciszka. Dyrektor Bartłomiej Karolus podziękował uczniom i nauczycielom za przygotowanie akademii i zaprosił do udziału w następnym Konkursie.

Wyniki tegorocznej edycji można przeczytać tutaj.

Organizatorami Powiatowego Konkursu o św. Maksymilianie są Zespół Szkolno-Przedszkolny w Harmężach i Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Wójt Gminy Oświęcim objął to wydarzenie patronatem.