Mali, a wiedzą więcej

Najmłodsi uczniowie szkoły w Harmężach i strażacy podsumowali projekt „Jestem mały, wiem więcej”. 26 listopada zaprosili do remizy rodziców, koleżanki i kolegów ze starszych klas oraz samorządowców, żeby pochwalić się wiedzą i umiejętnościami, które zdobywali przez ostatnich kilka tygodni.

Czy można bawić się zapałkami? Dlaczego nie wolno śmiecić w lesie? Te podstawowe pytania wydają się proste nawet dla siedmio- i ośmiolatków. Ale kolejne mogą sprawić kłopot również dorosłym. Co zrobić, jeśli ktoś zasłabnie? Jak sprawdzić, czy nieprzytomny oddycha? Pierwszo- i drugoklasiści z Harmęż radzą sobie z takimi, a także trudniejszymi wyzwaniami.


W ostatni wtorek listopada pokazali, co potrafią. Zaczęli od przedstawienia pełnego piosenek i wierszy, których tematem była oczywiście służba strażaków. Kolejne prezentacje i występy łączyły naukę z zabawą. To najlepszy dowód, że członkowie OSP, którzy prowadzili zajęcia, mają pedagogiczne talenty.


Prologiem do pokazów dzieci był film, który roboczo można by zatytułować "Jak nie udzielać pierwszej pomocy" – można go obejrzeć tutaj. Oczywiście nikt tej komedii nie potraktował poważnie, zwłaszcza że wśród widzów projekcji w remizie był aktor grający ofiarę wypadku.


Pierwszym sprawdzianem okazała się musztra. Potem strażacy przetestowali teoretyczną wiedzę małych adeptów pożarnictwa. Następnie pierwszo- i drugoklasiści wykazali się wprawą w niesieniu pierwszej pomocy. Ćwiczyli na fantomie, układali ręce na temblakach z chust, bandażowali nogi i głowy. Najmłodsi ratownicy z Harmęż potrafią nawet obsługiwać defibrylator, choć mają dopiero siedem-osiem lat.


Każdy z 23. uczestników programu otrzymał na koniec certyfikat i pluszowego strażackiego misia od przedstawicieli Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP i pamiątkowy gadżet od druhów z Harmęż. Zabawki i słodycze wręczyli dzieciom samorządowcy: wójt Mirosław Smolarek, radny Krzysztof Harmata i dyrektor Samorządowego Centrum Usług Wspólnych Agata Michalska.


W Harmężach gościli też strażacy: prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP RP Jerzy Obstarczyk, kierownik Oddziału Wojewódzkiego Tomasz Nowak, wiceprezes Oddziału Miejsko-Gminnego Wojciech Chrzan i przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej mł. kpt. Dawid Drabczyk.


Oddział Wojewódzki Związku OSP RP realizuje projekt „Jestem mały, wiem więcej” od dziewięciu lat. Co roku zaprasza do niego ok. 10 szkół. Do tej pory wzięło w nim udział ok. 2000 dzieci z Małopolski. Uczniowie z Harmęż byli w tym roku jedynymi uczestnikami projektu w Powiecie Oświęcimskim .


Współorganizator projektu druh Tomasz Tyran dziękuje przedstawicielom Związku OSP RP za pomoc w przygotowaniu projektu, Państwowej Straży Pożarnej za możliwość zwiedzenia komendy oraz pracownikom szkoły – w szczególności dyrektorowi Bartłomiejowi Karolusowi i nauczycielkom, Barbarze Jaromin i Agacie Hałat. Niezastąpionymi opiekunami i przewodnikami po strażackim świecie były druhny Magdalena Zawadzka i Daria Tyran oraz druhowie Marcin Bucki, Kamil Sarna, Bogdan Podbiał i Dominik Bolek.

GALERIA