Strażackie zawody "Wieżowiec 2019"

Druhowie z gminy Oświęcim zajęli pierwsze i trzecie miejsce w zawodach "Wieżowiec 2019". Startowali w nich ochotnicy z trzech powiatów: chrzanowskiego, oświęcimskiego i wadowickiego – tym cenniejsze jest osiągnięcie ratowników z Broszkowic i Stawów Monowskich.

Dwuosobowe drużyny rywalizowały w biegu na najwyższe, jedenaste piętro wieżowca w Oświęcimiu przy ul. Chemików. Zadanie wymagało świetnej kondycji i wydolności, bo zawodnicy mieli na sobie pełny ekwipunek: bojowe umundurowanie, hełmy, aparaty powietrzne i stalowe butle. Dodatkowo biegnących strażaków łączyła trzymetrowa linka asekuracyjna, więc ich działania musiały być dobrze skoordynowane.

Na starcie stanęło 25 zespołów. Z czasem 75,44 sekundy zwyciężyli ratownicy z Broszkowic, którzy specjalizują się w bieganiu po schodach z pełnym obciążeniem. Wygrywali już w "Wieżowcu" w 2016 i w 2017 roku. Drugie miejsce zajęli druhowie z Łęk, którzy byli wolniejsi zaledwie o 55 setnych sekundy. Na najniższym stopniu podium stanęli ochotnicy ze Stawów Monowskich (77,23 sek.). Po raz kolejny okazało się, że reprezentacje małych wiosek znakomicie sobie radzą, konkurując z większymi miejscowościami.

Zawody rozegrane 26 października były już czwartą, coroczną edycją "Wieżowca" po kilkuletniej przerwie. Ich organizatorem jest Ochotnicza Straż Pożarna w Oświęcimiu. Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objął wójt Gminy Oświęcim.