Harmęże - Droga Krzyżowa

Od kilku lat w Harmężach odbywają się uroczystości upamiętniające wysiedlenie mieszkańców Harmęż. Nie inaczej było w tym roku. Uroczystości 73. rocznicy wysiedlenia odbyły się w piątek, 21 marca 2014r. Pierwszą ich częścią była uroczysta msza św. w kościele parafialnym pod przewodnictwem o. Floriana. W kazaniu przedstawił on losy niełatwe losy Harmęż i ich mieszkańców w czasie II wojny światowej. Po eucharystii wierni wyruszyli na Drogę Krzyżową która wiodła ulicami wsi ...



1 marca 1941r. niemieckie władze okupacyjne podjęły decyzję o rozbudowie obozu koncentracyjnego Auschwitz. Postanowiono wybudować obóz Auschwitz II Birkenau, na terenie wsi Brzezinka. Na mocy tej decyzji na przełomie marca i kwietnia 1941 roku wysiedlono mieszkańców okolicznych miejscowości Babic, Brzezinki, Pław, Rajska, Bud i Harmęż. Teren Harmęż o powierzchni około 289 hektarów, włączono do obszaru gospodarczego utworzonego wokół obozu koncentracyjnego Auschwitz Na terenie opustoszałej wioski władze obozowe założyły farmę hodowli drobiu. W budynku należącym przed wojną do Gustawa Zwillinga esesmani mieli swoją siedzibę, a w jego drugiej części umieszczono więźniów.

Od kilku lat w Harmężach odbywają się uroczystości upamiętniające wysiedlenie mieszkańców Harmęż. Nie inaczej było w tym roku. Uroczystości 73. rocznicy wysiedlenia odbyły się w piątek, 21 marca 2014r. Pierwszą ich częścią była uroczysta msza św. w kościele parafialnym pod przewodnictwem o. Floriana. W kazaniu przedstawił on losy niełatwe losy Harmęż i ich mieszkańców w czasie II wojny światowej. Po eucharystii wierni wyruszyli na Drogę Krzyżową która wiodła ulicami wsi. W poszczególnych stacjach sceny z drogi Jezusa na Golgotę były powiązane z rozważaniem życia i nauczania bł. Jana Pawła II, który niebawem zostanie kanonizowany. Zakończenie Drogi Krzyżowej odbyło się przed budynkiem szkoły podstawowej w Harmężach, mieszczącej się w przedwojennej willi Zwillinga. W tym miejscu pod tablicą upamiętniającą wysiedlenia złożyli kwiaty i zapalili znicze przedstawiciele: wysiedlonych, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Rady Gminy Oświęcim, Koła Gospodyń Wiejskich w Harmężach, franciszkanów z Harmęż a także sołtys wraz z radą sołecką Harmęż. Następnie wszyscy mieszkańcy złożyli znicze z którymi szli przez całą Drogę Krzyżową. Po krótkim podziękowaniu o. Florian udzielił wszystkim Błogosławieństwa Bożego i na tym zakończyła się uroczystość.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za udział w tych uroczystościach. Szczególne podziękowania należą się Ochotniczej Straży Pożarnej w Harmężach i Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu za zapewnienie bezpiecznego przejścia procesji.


Tagi

GALERIA